Tieto oblaky sú nebezpečné pre vaše slnečné plány!

oblaky spolu

Klasika. Chcete ísť niekam do prírody, naplánujete trasu, pozriete si počasie a vyrážate! Nie vždy sú však predpovede meteorológov stopercentné, a preto je vždy výhoda vedieť čítať priamo z neba!

Pre mnohých sú oblaky iba zdrojom fantázie a spríjemnením letného ležania v tráve, no ich význam je omnoho odvážnejší. Niektoré typy oblakov sú spojené s konkrétnou meteorologickou situáciou a naopak, za istého počasia na nebi určitý oblak neuvidíme.

Oblačnosť vzniká rôznymi pochodmi v atmosfére za odlišných podmienok. Každá kombinácia okolností vedie k oblaku iného vzhľadu a štruktúry, ktorých je veľké množstvo.

Pre nepremrhanie vašich plánov si treba všímať tieto a nenechať sa zmiasť:

 

Cumulonimbus

Cumulonimbus

„Mohutný a hustý oblak veľmi značného vertikálneho rozsahu v podobe hôr alebo obrovských veží. Aspoň časť jeho vrcholu je zvyčajne hladká, vláknitá alebo rebrovitá a takmer vždy sploštená; táto časť sa často rozširuje do podoby nákovy alebo do širokého chocholq. Pod základňou oblaku, obvykle veľmi tmavou, sa často vyskytujú nízke roztrhané oblaky, ktoré môžu, ale nemusia s oblakom súvisieť, a zrážky.”

Tento zrážkový oblak je kumulus s najväčším vertikálnym vývojom. V spodnej časti ho tvoria vodné kvapôčky, smerom nahor sa skupenstvo vody postupne mení na ľadové kryštáliky v hornej časti. Zrážky z neho vypadávajú vo forme prehánok, prívalových dažďov aj krupobitia, ktoré nezriedka sprevádza charakteristické bleskové výboje. S týmto oblakom je obvykle spojený aj silný nárazovitý vietor.

 

Nimbostratus 

Nimbostratus

„Sivá, často tmavá oblačná vrstva, ktorá má vplyvom vypadávania viac-menej trvalých dažďových alebo snehových zrážok matný vzhľad; zrážky väčšinou dosahujú zem. Vrstva je všade taká hustá, že poloha slnka nie je viditeľná. Pod touto vrstvou sa často vyskytujú nízke roztrhané oblaky, ktoré môžu, ale nemusia s vrstvou súvisieť.“

Tento zmiešaný oblak s veľkou vertikálnou mohutnosťou zakrýva celú oblohu a môžu z neho vypadávať plošne veľmi rozsiahle dažďové aj snehové zrážky.

 

StratocumulusStratocumulus

„Sivé alebo belavé, poprípade šedé a belavé, menšie alebo väčšie skupiny alebo vrstvy oblakov, ktoré takmer vždy majú tmavé miesta; oblak sa skladá z častí podobných dlaždiciam, okruhliakom – okrúhlym kameňom a pod., má vzhľad nevláknitý (s výnimkou zvláštneho prípadu „virga“). Jednotlivé časti oblaku buď spolu súvisia, alebo môžu byť oddelené; ich zdanlivá veľkosť je väčšia než 5° priestorového uhla.“

Tento oblak nízkeho poschodia môže byť natoľko hustý, že úplne zakryje Slnko alebo Mesiac. Základňa Sc sa obvykle nachádza vo výškach 300 – 1 500 m nad zemským povrchom. Zrážky z neho vypadávajú len občas.

 

Stratus

Stratus

 

„Oblačná vrstva, obvykle sivá, s úplne jednotvárnou základňou, z ktorej vypadáva mrholenie, ľadové ihličky alebo snehové zrná. Ak presvitá vrstvou oblakov stratus slnko, sú jeho obrysy zreteľne viditeľné. Niekedy sa tento oblak vyskytuje v podobe roztrhaných chuchvalcov.“

Tento oblak nízkeho poschodia sa skladá z malých vodných kvapôčok, ale pri veľmi nízkych teplotách to môžu byť aj ľadové častice. Hustý stratus zakrýva slnko alebo mesiac, zrážky z nimbostratu najčastejšie vypadávajú v podobe mrholenia.

 

Ak sa najbližšie vyberiete objavovať krásy prírody, pokojne nechajte na chvíľu hlavu v oblakoch ešte pre odchodom!

 

ZDROJ: http://www.svieti.com/clanky/delenie-oblakov-a-oblacnosti-ako-urcit-spravny-typ-mraku-84