Čistenie ohnísk

KT.13 cistenie ohnisk sutaz - 1920x695

Kelt čistí ohniská a pomáha prírode! 

A práve preto v spolupráci s nadáciou Ekopolis vznikla iniciatíva revitalizácie a úpravy ohnísk, ktorú už toto leto Kelt zabezpečí! V súťaži je zapojených 9 ohnísk troch krajov, naprieč celým Slovenskom. Je na vašom rozhodnutí, ktoré tri z nich sa napokon obnovia a vyčistia. Váš hlas môže získať vždy len jedno ohnisko z kraja, tak ako na západnom, strednom aj východnom Slovensku. Kliknite si na náš Facebook a hlasujte jednoduchou voľbou emoji „wow“, „love“, alebo „haha“ pre konkrétnu za nasledujúcich lokalít: 


ZÁPADNÉ SLOVENSKO

Hlasovanie pre západné Slovensko trvá od 5. do 18. júna.


TRENČÍN: Ohniská v zátoke pokoja pri Váhu

Zátoka pokoja pri Váhu je každodenne využívaná lokalita Trenčanmi na rekreáciu a iné aktivity. Dobrovoľníci tu v minulých rokoch vybudovali posedenia, či mólo pri vode. Na území sa nachádzajú 2 ohniská. Je potrebné vyložiť ich kameňmi, doplniť posedenie, natrieť všetky drevené prvky v okolí a spevniť prístupovú cestu štrkom a drevnou štiepkou. V rámci úpravy okolia nutné vyčistiť lokalitu od odpadkov. Je tiež záujem vybudovať vyvýšený bylinkový záhon, ako myšlienku byliniek ku každej opekačke.

trencin kolaz


NITRA: HIDEPARK

Kultúrno-komunitné centrum Hidepark ponúka veľa možností pre Nitranov. Pravidelne sa tu konajú rôzne kultúrne akcie, koncerty a komunitné stretnutia. Nachádza sa tu tiež jedno ohnisko, ktoré je potrebné revitalizovať a dotvoriť grilovacie miesta. Okrem toho je tiež záujem o opravu prístupovej cesty, osadenie infotabúľ, smetných košov a stojanov na bicykle.

kolaz nitra


ZÁLESIE: OHNISKO PRI MAJÁKU

Záleský prístav je obľúbené miesto na trávenie voľného času obyvateľov Zálesia. Taktiež je to pravidelná zastávka vodákov splavujúcich rieku Malý Dunaj. Na území je vybudovaný Záleský maják, pri ktorom je ohnisko. Toto by chceli miestni dobrovoľníci a vodáci zrekonštruovať a a v rámci úpravy okolia postaviť altánok.


STREDNÉ SLOVENSKO

Hlasovanie pre stredné Slovensko trvá od 7. do 20. júna.


ZÁZRIVÁ: ÚPRAVA A VYČISTENIE PRIESTORU OKOLO TROCH OHNÍSK

Šport a relax je v obci Zázrivá na vzostupe. Takmer v centre tejto malebnej obce sa rozvíja športová zóna. Okrem viacerých možností športového vyžitia sa v tejto lokalite nachádzajú aj tri ohniská. Miestni obyvatelia by chceli osadiť lavičky a smetné koše, vyčistiť ohniská a celkovo skultúrniť tieto priestory. Navrhujú tiež nainštalovať k miestu tabuľu s popisom panorámy okolia. Originálny prvok bude konštrukcia na uloženie dreva, v tvare horskej dominanty – Rozsutca.

 


LUČENEC: DOBUDOVANIE OHNISKA V LOKALITE PRIEHRADA – ĽADOVO

Rekreačná zóna “Priehrada – Ľadovo” je obľúbeným miestom na oddych pre obyvateľov Lučenca. S vybudovaným parkoviskom, či sociálnymi zariadeniami je to skvelá lokalita pre celé rodiny. Tie túto možnosť aj radi využívajú. Táto oblasť je poprepletaná lesnými chodníkmi, ktoré sú upravované dobrovoľníkmi. Je tu tiež vybudované a udržiavané jedno ohnisko s altánkom. Kapacitne je však nepostačujúce. Preto by sme chceli pre verejnosť upraviť pre verejnosť ďalšie. Toto ohnisko je vzdlialené asi 70 metrov od altánku. Je potrebné doplniť sedenie, smetné koše, či stojany na bicykle. Taktiež je potrebné upraviť povrch štrkopieskom a vyznačiť prístupovú cestu.

lucenec


HIADEĽSKÉ SEDLO: NÁRODNÝ PARK NÍZKE TATRY

Hiadeľské sedlo, ktoré je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, je obľúbená turistická destinácia. Na južnom svahu je vybudovaný turistický prístrešok, v ktorom je potrebné vyložiť podlahu lomovým kameňom. V jeho blízkosti vzniklo nevhodné ohnisko, ktoré je nutné odstrániť a vybudovať nové. Okrem tohto sa priamo v sedle nachádza ešte jedno. K obidvom ohniskám je potrebné vybudovať lavičky a stôl.

hiadelske sedlo kolaz


VÝCHODNÉ SLOVENSKO

Hlasovanie pre stredné Slovensko trvá od 9. do 22. júna.


PREŠOV: VYČISTENIE A DOPLNENIE OHNÍSK V REKREAČNEJ OBLASTI BORKÚT

Rekreačná oblasť Borkút je ideálnym miestom na prechádzky v prírode, šport, či aktívny oddych. Popri peších trasách je viacero ohnísk, z ktorých by bolo potrebné 3 upraviť. Malo by pribudnúť posedenie, stojany na bicykle, smetné koše a infotabule. Ohniská by mali byť prispôsobené aj na grilovanie. Pri jednom z ohnísk pribudnú malé futbalové bránky.

 


STRATENÁ: REKONŠTRUKCIA OHNISKA – PARK DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA V SLOVENSKOM RAJI

Oddychová zóna pred Dobšinskou ľadovou jaskyňou je mimoriadne obľúbenou turistickou destináciou. Existuje tu ohnisko, ktoré však nie je dostatočne vybavené. Je potrebné upraviť a vyčistiť ohnisko. Okrem toho by sa vybudoval altánok, nové lavičky a odkladací priestor na drevo. Okolie by bolo vyčistené a existujúce prvky zrenovované.

raj kolaz


IŇAČOVCE SENNÉ: NÁUČNÝ CHODNÍK VTÁČÍM RAJOM: VYČISTENIE NÁUČNÉHO CHODNÍKA A ÚPRAVA DVOCH OHNÍSK

Náučný chodník Vtáčím rajom sprístupňuje chránené vtáčie územie Senianske rybníky. Niektoré zastávky chodníka sú využívané na posedenie a opekanie. Ohniská však nie sú dostatočne upravené. Záujem by bol o úpravu dvoch. Pri nástupnom bode lokality Senné a priestor pri historickej studni na tretej zastávke. Miestni obyvatelia by chceli vycistit okolie, upraviť ohniská a doplniť lavičky, stoly, smetné koše a priestor na odkladanie dreva.

senne inacovce kolaz