Zdá sa ti cyklovýstup na Biely kríž priťažký? Tak sleduj toto!
Si vášnivým cyklistom? Nie? Nevadí. Pokiaľ sa rád inšpiruješ, si na správnej adrese. K ohniskám sa môžeš dostať rôznymi spôsobmi. Jedným z tých zábavnejších je jazda bajkom. Vďaka nemu sa tvoj výlet začne skôr, než vybalením špekačiek pri ohnisku. Vypedálovať na Biely kríž je makačka, no náročnosťou sa ani zďaleka nevyrovná tým, o ktorých dnes bude reč. Patrí k najkrajších cyklotrasám v Malých Karpatoch. Trasa začína pri bufetoch na Železnej studienke, následne vedie po úbočí Hrubého Drieňovca cez Malý Slavín až do cieľa. Je to skvelý pocit zdolať výzvu a posunúť svoje limity. A teraz niečo pre dospelých. Ukážeme ti najextrémnejšie cyklistické trasy v rôznych kútoch sveta, kde ide o holý život. Nech je vám prevod ľahký.
Paso Internacional Los Libertadores
Kde: Chile/Argentina
Dĺžka: 25 km
Maximálne stúpanie: 14 %
Vertikála: 1 600 m
Nebezpečenstvo: Zima, kamióny, prevýšenie
V Andách medzi Chile a Argentínou sa nachádza priesmyk Paso Internacional Los Libertadores. Z Los Andes stúpa až do výšky 3 800 metrov nad morom. Na vrchole kopca stojí svetoznáma socha Krista. V úvodných 600 metroch vedúcich po vertikále nad údolím je 29 zákrut. O ďalších 5 kilometrov je kontrolné stanovisko pre migrantov. Zvyšok trasy vedie po starej ceste až na vrchol. Môžeš sa tešiť na riadne prevýšenie. Výhľad však stojí za to. Ten ti odhalí nielen údolie, ale aj najvyššiu horu Južnej Ameriky – vrchol Aconcagua. Ak sa sem vyberieš, dobre si pozri predpoveď počasia. V roku 2003 tu na argentínskej strane uviazlo 15 000 ľudí pre snehovú kalamitu.
Priesmyk Khardung
Kde: India
Dĺžka: 39 km
Maximálne stúpanie: 5 %
Vertikála: 1 859 m
Nebezpečenstvo: Choroba z výšky a vojaci
Priesmyk Khardung bol dlhé roky považovaný za najvyššiu cestu na svete, ktorá sa dá prejsť autom. Cyklisti ju radia k tým najnáročnejším na svete. Niet sa čomu čudovať. Ultimátna cesta so stálym stúpaním 5 % až na vrchol má dĺžku 39 kilometrov. Zabudni na hladký asfalt. Rozsypaná cesta je v záverečných 15 kilometroch posiata kameňmi a na vrcholku dokonca snehom. Nebezpečenstvo číha pri každom zabratí. Aby toho nebolo málo, hrozí choroba z extrémneho prevýšenia, ktorá sa začne prejavovať vo výške 2 400 metrov nad morom. V tejto výške je ďalšie stúpanie čistým utrpením. Keďže sa cesta nachádza na hraniciach Pakistanu s Čínou, časté prejazdy vojenských konvojov tu nie sú ničím ojedinelým.
Danteho výhľad
Kde: USA
Dĺžka: 64,8 km
Maximálny sklon: 13 %
Vertikála: 1,785 m
Nebezpečenstvo: Vyčerpanie z tepla
Údolie smrti. Málokedy je názov tak výstižný, ako v tomto prípade. Na miestach, kde teplota dosahuje pekelných 49 °C a cyklistická trasa vedie cez Pohrebné hory, Diablove golfové ihrisko či Vrch rakví, je opis prostredia úplne zbytočný. Trasa začína v Badwater Basin ležiacom vo výške mínus 85,5 m. n. m. Je to najnižšie položené miesto v Severnej Amerike. Úvodných 25 kilometrov až k Danteho výhľadu je rovných. Potom začína 4 % stúpanie, ktoré sa ku koncu vyšplhá až na 13 %. Celkovo sa dostaneš do výšky 1 700 metrov nad morom. A to už je výška, z ktorej je perfektný výhľad, nech je na obzore a pod tebou čokoľvek.
Priesmyk Hardknott
Kde: Spojené kráľovstvo
Dĺžka: 2,6 km
Maximálne stúpanie: 33 %
Vertikála: 315 metrov
Nebezpečenstvo: Vietor, ovce, dážď
Aj anglické cesty dokážu cyklistom pekne zavariť. V roku 2014 sa tu dokonca konala Tour de France. Etapa vtedy prechádzala Yorkshirom a pokračovala priesmykom Hardknott, ktorý je považovaný za jeden z najťažších cyklistických miest v celom Albione. Keď vysadneš, naberieš celkom slušnú rýchlosť, no len dovtedy, kým nezačne extrémne stúpanie až na 30 %. Ak s tým nesekneš hneď v úvode, dostaneš na umiernenejší 800-metrový úsek so stúpaním 20 – 25 %. Keď to dáš, dotiahol si to až na vrchol. Priprav sa na rôznorodé počasie, ktoré často skončí dažďom.
Mont Ventoux
Kde: Francúzsko
Dĺžka: 21,8 km z Bédoin
Maximálne stúpanie: 11 %
Vertikála: 1 611 m
Nebezpečenstvo: Vietor, teplo, dĺžka
Mont Ventoux v juhovýchodnej časti provensálskych Álp, približne 20 km severovýchodne od mesta Carpentras, patrí k francúzskym velikánom. A to nielen vďaka výške 1 912 metrov, ktorá mu zabezpečila prezývku Obor z Provensálska, ale aj pre jeden z najobávanejších kopcov v rámci Tour de France. Stúpanie na vrchol je veľmi dlhé. Z Bédoin ťa čaká 21,8 kilometrov. Sklon má priemerne 10 %, čo sa dá zvládnuť, no silný vietor ti cestu rozhodne neuľahčí.
Passo dello Stelvio
Kde: Taliansko
Dĺžka: Z Prata, 24,3 km
Maximálne stúpanie: 14 %
Vertikála: 1 808 metrov
Nebezpečenstvo: Totálne vyčerpanie
Taliansko je rajom pre cyklistov. Svetoznámy priesmyk Passo dello Stelvio vyzerá na fotografiách impozantne, no zažiť ho na vlastnej koži je spomienkou na celý život. Cesta stúpania je otvorená len v lete. V iných obdobiach sú na ceste snehové záveje. Cyklistická výzva začína na južnej strane v Pratu, odkiaľ nastupuje súvislá vertikála 1 808 metrov rozložená do 48 zákrut. Legendárnym miestom je Fausto Coppi prezývané tiež Il Campionissimo (šampión šampiónov). Cyklisti tvrdia, že v týchto miestach majú pocity ako pred umieraním.