Ako uspieť v džungli civilizácie? Recept nájdete v najbližšom parku!
O tom, ako príroda pôsobí na fyzické i mentálne zdravie netreba polemizovať. No ako nám príklad prírody môže pomôcť v ceste za osobným úspechom si mnohí z nás neuvedomujú. Vždy bola nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie v akomkoľvek – nielen súčasnom „digitálnom veku“.
Prostredie, v ktorom žijeme, pracujeme, existujeme zákonite odzrkadľuje charakter nášho správania a myslenia. Všimli ste si, že s príchodom do lesa prepínate automaticky na „program“ šetrenia slov, vnímavosť a väčšiu hĺbavosť? A určite ste tiež majiteľom skúsenosti, kedy z vás vynaliezavejších a odolnejších urobili paradoxne nepriaznivé podmienky.
Máme pre vás zopár tipov ako byť úspešnejší len vďaka tomu, že prenesiete svoje vnútorné nastavenie z prostredia do prostredia a necháte si poradiť tým, čo funguje naozaj stopercentne – prírodou.
1 Kreativitu rozvíjajú tie najobyčajnejšie momenty
Priznajme si. Dobré nápady to majú do kanclu na siedmom sem tam poriadne ďaleko. Nečakajte. Inšpirácia je tam, kde je vibrujúci život a nemusí to byť len ten mestský. Neznamená to, že si máte zabookovať letenku do Peru. Tvorivosť a dômyselnosť prírodných rytmov odpozorujete aj na nábreží Dunaja, či v parku. Príroda je predsa matkou matematiky, geometrie, umenia, architektúry… Dajte si hodinu off a pozorujte. Kľúčová je koncentrácia a schopnosť premieňať drobné za „celé“. Nech sú vaše nápady a projekty novými Sagrada familiami a Gaudí ich patrónom!
2 Húževnatosť kraľuje tým najväčším výzvam
Všimli ste si, ako je asfalt prikrátky na neoblomnosť koreňov, „popínavky“ s nekonečnou trpezlivosťou zahaľujú celé budovy a mravce sa dostanú až do vášho bytu? Každá prekážka je prekonateľná. Áno, vyžaduje čas, ale základnou pravdou zostáva rovnocennosť významu neúspechu kontra úspech. Nesústreďte sa na cieľ, ale staňte sa majstrami v riešení aktuálnych výziev. Aj steblo trávy v diere chodníka sa môže stať vašim kľúčovým učiteľom!
3 Diskomfort je sprievodcom veľkých príbehov
V spacáku je vám chladno, v hrnci nad ohniskom instantná polievka a každý fragment civilizácie vo vašom batohu znižuje výkonnosť a vyžaduje veľkú fyzickú obetu. Poznáte to! Obyčajná túra lesom vám však veľmi jednoducho predstaví zákonitú rovnováhu medzi diskomfortom a získanými hodnotami. Pohľad na nočné nebo a jasné súhvezdia, nové vône, „hlasné“ ticho… S každým ukrojením z pohodlia expandujete v ceste „vpred“. Koniec koncov, zrejme sami uznáte, že rozhodujúce skúsenosti získavame na hranici našich limitov a síl. Pamätáte si na Malého princa? Aké okolnosti asi Exupéryho doviedli k tak „veľkému“ príbehu?
4 Rešpektujte aj nie celkom výhodné „karty“, eso je na ceste…
Na túto hodnotu sa často zabúda napriek tomu, že zastupuje také množstvo cností. Nie vždy máme dostatočnú osobnú výbavu na realizáciu väčších zmien (a pravdepodobne ani odhodlanie). V takom prípade je tu príležitosť naučiť sa pre nás menej ideálne okolnosti rešpektovať a postupovať pomalšie. Výsledkom vzájomného rešpektu rovnováhy „pozitívneho vs. negatívneho“ môže byť synergia! Znovu nahliadnite do prírody a pripustite sofistikovanosť spolupráce rastlín a živočíchov. Napokon to veľmi kvalitne explikuje aj rakúsky multi -vedec Rudolf Steiner, ktorý je autorom teórie „biodynamiky“.
Po vzore biodynamiky, teda princípu absolútnej rovnováhy, môžme prírodu využiť ako elementárny a dostupný vzor pre spoločnosť. Pre prírodu totiž nepriaznivá okolnosť neexistuje. Príklad? Uhynutá rastlina = kompost. Namiesto ofenzívy sa teda i vy pokúste o kompromis, miesto rezignácie použite stratégiu. Spolupracujte. Voda predsa tiež vzniká až spojením kyslíka a vodíka. Spojením rastiete. Nielen v biznise.
A na záver, recyklujte! Stále je to ten najjednoduchší spôsob ako prírode vyjadriť úctu za všetko, čo nám nezištne odovzdáva.