Najväčšie vypalovačky k ohňu

opekacka gitara

Opekačka. To je oheň, dobré jedlo, kamaráti a ich neúnavné hlasivky. Určite k takejto udalosti neodmysliteľne patrí gitara či iné hudobné nástroje, ktoré nájdete doma, prípadne si za pochodu vyrobíte z prázdnych fliaš, plechoviek a podobne. Čo však hrať? Ktoré pesničky každý pozná? A ktoré pesničky budú všetci spievať? Túto zamotanú hádanku skúsime vyriešiť.

Tu je niekoľko pesničiek, ktoré bude zaručene poznať väčšina z vás opekačkochtivých.

Najskôr sa pozrieme na klasické slovenské „odrhovačky“, ktoré nesmú chýbať pri žiadnom ohnisku:


Loď do neznáma (Tublatanka)

Túto pesničku môžeme pokojne označiť za jednu z najhranejších piesní pri ohni, na chalupách a všade inde, kde sa len mihne niekto s gitarou.


V piatok podvečer (HEX)

Pesnička, ktorej text je priam vytrhnutý zo života nejedného Slováka. Aj to je určite dôvod, prečo je taká obľúbená. Asi všetci si občas pospevujú slová refrénu. Raz za čas si zresetovať hlavu musí predsa každý, no nie?


Dnes (Tublatanka)

Pesnička, ktorú každý pozná, každý si ju spieva, no zároveň ju nezaspieva takmer nikto. Všetci to však vždy radi vyskúšajú. Najmä, keď tých VÍÍÍN bolo viac ako len jedno.


Ľudia nie sú zlí (IMT Smile)

IMT Smile majú mnoho priam zľudovených pesničiek. Ľudia nie sú zlí však nad všetkými tak trochu vyčnieva. Pieseň v 4 akordoch, s chytľavým textom. Ideálna kombinácia na spievanie a hranie na gitare pri ohni.

Ďalšia a nemenej zaujímavá kategória sú ľudovky.

ohen gitara


Ľudové pesničky majú jeden spoločný menovateľ. Pozná ich naozaj každý. Skúste si spomenúť, ako ste ich spievali v škôlke či na základnej škole. Preto ich ani netreba zvlášť predstavovať. Rovno si uvedieme zopár príkladov: 
Na Orave, Dnes je sobota, V hlbokej doline, Neďaleko od Trenčína a tak ďalej, a tak ďalej.

Samozrejme, toto je len torzo z pesničiek, ktoré sa často hrávajú pri ohni. Či už je to české country a folk, čo je prakticky bezodná studnica „táborákových vypalovačiek“, alebo množstvo ďalších slovenských, ale aj zahraničných skladieb. Na takú kopu pesničiek tu však nie je priestor. Preto na záver ponúkame zopár ďalších príkladov na inšpiráciu, čo hrať na opekačke, grilovačke či chalupe.

Tak neváhajte, schmatnite gitaru a hor sa k najbližšiemu ohnisku!

Na čo pôjdem domov

Pokapala na salaši

Nedvědovci:

Stánky

Podvod

Rúže z papíru

Na kameni kámen

Wabi Daněk – Rosa na kolejích

Václav Neckář – Tu kytaru jsem koupil kvúli tobě