Nezamrznite v nepohybe
Vnútorná motivácia vás síce ženie, ale pohľad do okna odrádza? Nenechajte sa! Stále platí, že akákoľvek pravidelná športová aktivita v zime utužuje nielen kondíciu, ale aj vôľu. V článku sa síce zaoberáme behom, pretože je to šport bez limitov vo výbave a lokalite, no rady pokojne prijmite k akémukoľvek typu pravidelného športu.
Oblečenie? Menej je viac…
Beh v mínusových teplotách prestáva byť problémom už po prvých desiatich minútach. Dovtedy sa prietok krvi do svalov výrazne zvýši a začnete sa cítiť oveľa teplejšie. Dôležité je obliecť sa tak, ako predpokladáte, že sa budete cítiť po 15 minútach behu, nie bezprostredne po vyjdení z domu. Funkčné oblečenie výrazne napomáha, zásadou je len vrstviť:
- vrstva = slúži na odvod vlhkosti od pokožky a udržiava ideálnu telesnú teplotu
- vrstva = izoluje, zatepľuje a zároveň napomáha odvodu vlhkosti alebo prebytočného tepla do ďalšej vrstvy či prostredia
- vrstva = chráni pred vonkajšími vplyvmi a odvodom vlhkosti/tepla bráni prehrievaniu
Šmykľavý povrch
Tento neduh vyriešite jednoducho protišmykovými teniskami s hlbším dezénom alebo návlekmi na obuv. Umožnia vám behať s oveľa prirodzenejšou mechanikou a využijete ich aj v zasneženom lese. Naša prirodzená opatrnosť vzhľadom na zimný terén vo výsledku podnecuje „nadprácu“ našich zadných stehenných svalov, čo iste vo finále oceníte, no nezabudnite na dôsledný strečing.
Viditeľní po zotmení
Či už radi beháte v meste, alebo v prírode, v zime si vyberajte bezpečné trasy v blízkosti bydliska. V rámci možností sa vyhýbajte cestným komunikáciám a s reflexnými prvkami pokojne preháňajte. Skvelým pomocníkom je čelovka!
Dážď a vietor
S týmito živlami máme väčšinou len psychologický problém. Do dažďa sa ťažšie vychádza, ako keď začne pršať a my sme už vonku. Každopádne, premoknete iba do istej miery a tú dosiahnete v prvých 10 minútach. Výnimočne sa oblečte tak, ako sa budete cítiť okamžite po vyjdení z domu. S vetrom je to podobné, začnite behať proti vetru, domov sa vracajte s vetrom v chrbte.
Nemenej dôležité tipy:
- Pri extrémnych mínusových teplotách –15 stupňov je beh skôr na škodu ako na úžitok. Hrozbou je studený vzduch, strnulosť a stuhnutosť svalov a zhoršená koordinácia pohybu.
- Chráňte si koncové oblasti: ruky, nohy, hlava, krk, strácame nimi až 40 % telesného tepla.
- V zime sa vyhýbajte prestávkam.
- Na dlhšie trasy si zaopatrite termosku s teplým nápojom so sebou. Tak ako bežci, aj lyžiari zabúdajú piť v nesprávnej domnienke, že sa nepotia a nestrácajú vodu.
- V zime je ešte dôkladnejšia rozcvička „pred“ a strečing „po“ nevyhnutnosťou.
- Platí zásada, že v zime sa behá pomalšie, tak sa viac tešte z kilometrov ako z tempa.
- Dýchanie nosom je snáď samozrejmé, pri dýchaní ústami by sa do pľúc dostal príliš studený vzduch, cesta nosom ho aspoň trochu zohreje. Pre prípad, že sa udýchame, poslúži šatka/šál cez ústa.
ZDROJE: