Vybehnite do zimy!

zimny beh

Ak radi beháte, neprestávajte ani v zimných mesiacoch! Je to ideálny šport, ktorý vás udrží vo forme, a zároveň najlepšia prevencia proti nachladnutiu, priberaniu aj zlej nálade. Behať môžete dokonca aj pri teplote –10 až –20 stupňov.


Prečo je zimný beh zdravý?

Lebo čím je počasie chladnejšie, tým menší tepelný stres má vaše telo. Navyše behom spálite veľké množstvo kalórií, dokonca o 15  % viac ako na bežiacom páse. A posilníte si aj imunitu, srdce i pľúca. Zároveň si strážite hmotnosť, a keďže zimný beh má vyššie energetické nároky, rýchlejšie schudnete. Nebudú vám hroziť ani sezónne „depky“, pretože beh pomáha uvoľňovať hormóny, ktoré proti nim úspešne bojujú. Okrem toho vám vylepší náladu, zahreje vás a nabije energiou.

beh v zime
Zlé počasie neexistuje

Existuje len zle oblečený bežec. Investujte do kvalitných kúskov a nezabúdajte, že všetko, v čom vybehnete, by malo byť ľahké, vzdušné a odolné proti poveternostným vplyvom. Základom je vrstvenie, no netreba to s ním preháňať. Prispôsobte ho intenzite tréningu: rýchlejší tréning, menej vrstiev, pomalší viac. Ako prvú vrstvu si dajte kvalitnú funkčnú bielizeň, ktorá odvádza pot a vodu, v žiadnom prípade nie bavlnu. Citlivé partie ako podbruško, zadok a kolenné kĺby si zaslúžia termobielizeň. Poslednou vrstvou by mala byť nepremokavá bežecká vetrovka a nohavice, v mínusových teplotách uprednostnite hrubšie elastické nohavice. Nezabudnite na čiapku, nepremokavé outdoorové tenisky s protišmykovou podrážkou a kvalitné nebavlnené ponožky.

zimna rozcvicka


Rozcvička je základ

Ak si ju nedáte, svaly nepríjemne prekvapíte. Počas zimných mesiacov im trvá dlhšie, kým sa rozohrejú a pripravia na záťaž. Platí to hlavne pri rannom behu. Strečing si môžete dať ešte doma v teple a vonku sa venovať už iba behu. Poskáčte si na mieste, urobte zopár drepov a krúživých pohybov v oblasti bedrového, členkového a kolenného kĺbu. Dobré je aj striedavé dvíhanie kolien smerom k hrudníku, pri ktorom zapojíte paže. Keď už cítite, že sa telo zahrialo, ponaťahujte si stehenné a lýtkové svaly. Na strečing nezabúdajte ani po odbehnutí.

zimne oblecenie beh


Čo vám pomôže?

  • Pomalšie tempo
    V zime sa behá pomalšie, pretože chlad dáva telu zabrať a oberá ho o množstvo energie.
  • Štart rovno z domu
    Je to praktickejšie, jednoduchšie aj príjemnejšie. A navyše ste po tréningu hneď v teple pripravení na rýchly strečing a zaslúženú teplú sprchu.
  • Bežecký parťák
    Každá známa tvár, dokonca aj štvornohý miláčik, je motiváciou hlavne vtedy, keď ortuť teplomera klesne pod nulu.
  • Tréner v mobile
    Mobilné aplikácie dokážu zastúpiť vášho osobného trénera. Zmerajú vám čas, priemernú rýchlosť aj vzdialenosť.
  • Čelovka
    Moderná čelovka má výbornú svietivosť, je ľahká a skladná. Nezabudnite na ňu hlavne pri nočnom behu.