Za ohňom po vode

Snímka obrazovky 2017-07-12 o 16.46.06

Opekačka sa nemusí vždy začať na súši. Pri vode sa dá nájsť množstvo ohnísk. A najmä popri riekach, a to aj vďaka rybárom. Tak prečo sa na opekačku nedopraviť loďou? A prečo si rovno nespraviť celodenný alebo dokonca viacdňový výlet? Ak si to všetko pospájame, tak nám vyjde jediné: Splav!

Splav je skvelá športová aktivita a relax zároveň. Na Slovensku je pre vodákov množstvo príležitostí s rôznymi podmienkami. Prakticky pri každej rieke sa nachádzajú oficiálne kempingové areály. Odvážnejší si však určite nájdu aj iné miesto na stanovanie a opekačku. Tu je niekoľko príkladov.


Malý Dunaj

Malý Dunaj je asi najobľúbenejší na splavovanie pre Bratislavčanov a okolie. Nie je to divoká rieka, nemusia sa báť ani úplní začiatočníci. Zvyčajne sa naloďuje v bratislavskej Vrakuni. Bežne sa však vodáci naloďujú aj v Tomášove či Jelke. Lužné lesy sa tiahnu popri rieke prakticky celú cestu. Je to však len úzky pás, za ktorým sú polia. Malý Dunaj je vhodný na jeden aj viac dní. Záleží už len na vás, ako dlho chcete sedieť v lodi.

Stanovania sa nemusíte báť. Na brehu je množstvo upravených rybárskych miest, ktoré sú vhodné na opekanie aj prespatie. Ak ale nemáte odvahu prespávať na odľahlejších miestach, popri rieke je viacero kempingových areálov. Napr. táborisko v Eliášovciach, areál vodného mlynu v Jelke, Ranč u Paľa v Jelke či chatová osada Madarász. To, či skončíte v Jelke, alebo až v Kolárove, je na vás a vašich schopnostiach.

splav maly dunaj


Morava

Ďalšia pokojná rieka, ideálna pre začínajúcich vodákov. Ak, samozrejme, nie je príliš vysoká hladina. Splavujúci úsek je približne 67 km dlhý. Začína sa v Moravskom sv. Jáne a končí pod hradom Devín, na sútoku Moravy a Dunaja. Vhodné miesta na štart (alebo koniec) sú tiež v Gajaroch, Záhorskej Vsi, Vysokej pri Morave alebo Devínskej Novej Vsi. Výlet si v tom prípade môžete naplánovať pokojne aj na jeden, dva, aj viac dní. Kempingové areály by ste tu hľadali márne, zato sa tu však nájde dostatok miest na stanovanie a opekanie „na vlastnú päsť“.

splav morava


Hron

Pravdepodobne najobľúbenejšia splavujúca rieka na Slovensku. Väčšina toku je vhodná aj pre začiatočníkov. Tí skúsenejší, ktorí obľubujú aj divokejšiu vodu, si môžu vychutnať splav v hornom toku rieky. Splavy Hrona majú dlhú tradíciu. Obľúbené sú tak jednodňové, ako aj viacdňové. Nemusíte sa báť, že by ste nenašli miesto na stanovanie a opekanie. Pri brehu je viacero kempingových areálov, ale aj množstvo upravených „flekov“ s ohniskami a priestorom na stanovanie.

splav hron


Hornád

Rieka tečúca cez východné Slovensko až do Maďarska má tiež príležitosti na pekný splav. Najzaujímavejší je jednoznačne úsek v Slovenskom raji, tzv. Prielom Hornádu, ktorý sprístupnili len minulý rok. Lode tam však majú prístup len v obmedzených podmienkach. Môžu byť len jedno- a dvojmiestne, maximálne 70 za deň a pri hladine v rozmedzí 70 – 110 cm. Takisto je možné tadiaľ prejsť len s povolením. Určite sa ale nenechajte odradiť, skutočne to stojí za to. Slovenský raj sa tak nevolá len tak pre nič za nič. 🙂

splav hornad

http://aqua.sk/wp-content/uploads/2016/03/prielomhornadu.jpg 


Toto, samozrejme, nie sú všetky rieky na Slovensku, ktoré sú vhodné na splavovanie. Mohli by sme ešte spomenúť Váh, Dunajec, Oravu atď. Je veľa možností, stačí si už len vybrať tú správnu. Tak neváhajte a hybajte na vodu!