Doplňte si zásoby liečivých byliniek
A najlepšie vlastnoručne! Vybehnite do prírody, ktorá je najdokonalejšou lekárňou a ešte aj teraz ponúka to najlepšie na podporu imunity, doplnenie vitamínov či liečbu konkrétnych ťažkostí.
Liečivé bylinky sa využívajú na lekárske, kulinárske a dokonca aj na spirituálne účely. Najčastejšie sa zbierajú ich zelené, listnaté časti, ale aj kvety či korene. Môžeme ich sušiť, ale výraznejšiu arómu a chuť majú zvyčajne čerstvé. Ponúkame vám prehľad práve dostupných byliniek a ich liečivých účinkov.
1. Ruža šípová plná vitamínov
Patrí k najväčším darom prírody. Jej plody majú najväčšiu hodnotu v obsahu vitamínu C, dokonca až 10-krát viac ako citróny! Šípky sú plné vitamínov A, B, E, obsahujú tiež horčík, draslík, vápnik, fosfor. Plody sa zbierajú od septembra až do konca októbra, na čaj sú najlepšie tesne pred úplným dozretím, na džem či sirup, po prvých mrazoch. Zbierajte len tvrdé a krásne červené plody, doma ich umyte a odstráňte z nich stopky aj čierny vršok.
2. Baza čierna proti bolestiam
Už starí Kelti sa klaňali jej rozkvitnutým kvetom, hladili jej kôru a verili v jej magické schopnosti. Jedno je isté, baza čierna je dodnes jednou z mála byliniek, ktorá je celá liečivá, od koreňa cez listy až po plod. Plody sa zbierajú na jeseň, sušia sa na slnku alebo vo vykúrenej miestnosti. V čerstvom stave sú plody bazy mierne jedovaté, preto by sa mali požívať len po tepelnej úprave. Môžete si z nich pripraviť nielen marmeládu, džem, lekvár, kompót, víno, ale aj sirup či šťavu. Pomáha pri bolestiach chrbtice, kĺbov alebo trojklaného nervu.
3. Hloh jednosemenný na posilnenie srdca
Má blahodarné účinky na srdce a obehový systém, zlepšuje prekrvenie vencovitých tepien, prekrvuje srdcový sval a minimalizuje záchvaty pri ischemickej chorobe srdca. Zároveň znižuje krvný tlak, má protisklerotické účinky, zlepšuje cirkuláciu krvi a pomáha aj po infarkte, keďže stabilizuje srdcový rytmus. Údajne chráni aj pred zlou energiou. V minulosti bol preto hloh súčasťou živých plotov a v každom dome, pri ktorom rástol, bol zaručený pokoj a hlboký spánok.
4. Kostihoj lekársky pre silnejšie kosti
Medzi bylinkármi je považovaný za jedno z najúčinnejších liečiv. Už názov napovedá, že lieči problémy s kosťami, ale pomáha aj pri problémoch s paradentózou, kostných výrastkoch, pri vykĺbeninách či reume. Počas vegetačného obdobia, ktoré je od konca jesene do jari, sa zbiera koreň, ktorý sa vykopáva rýľom a treba ho hneď vyumývať a pokrájať na malé časti, pretože potom stvrdne a už ho nepokrájate. Potom ho stačí vysušiť na teplom a dobre odvetranom mieste a pomlieť na kávovom alebo makovom mlynčeku. Môžete si z neho pripraviť tinktúru, masť, obklady či kúpeľ.
5. Žihľava dvojdomá proti reume
V liečiteľstve je dobre známa už od stredoveku. Pomáha znižovať reumatické bolesti, detoxikovať aj čistiť krv. Pôsobí protirakovinovo, upravuje metabolizmus, krvný tlak, znižuje hladinu cukru v krvi , preto je vhodná aj pre cukrovkárov. Pôsobí na kardiovaskulárny systém, zlepšuje funkciu pečene a žlčníka a pomáha aj pri kašli. V tomto období sa zbiera hlavne koreň, z ktorého si môžete vyrobiť tinktúru na čistenie krvi a zároveň proti vypadávaniu vlasov. Na posilnenie rastu vlasov je výborný aj žihľavový odvar, ktorým si vlasy umývajte každý deň.