Zdravá desiata

mix jedlo

Chystáte sa na výlet a neradi sa spoliehate na bufety a reštaurácie? Alebo si len jednoducho chcete zabaliť to, čo máte radi, a najlepšie si to pripravíte sami? V tom prípade máme práve pre vás niekoľko tipov na skvelú, chutnú a zdravú desiatu do ruky!

Dnešný svet praje spontánnym plánom a flexibilným jedincom. Našťastie! V porovnaní s podmienkami našich rodičov si môžeme pokojne vyskakovať od radosti. Na výlety si totiž nebalíme rezervný benzín do kufra, nemotáme sa v mapách a nie sme limitovaní obmedzeným sortimentom v potravinách. No, čo dnes nie je rozhodne iné ako vtedy, je radosť! A to najmä radosť z prípravy!


Falafel

Veľmi jednoduché a dokonca vegánske! Cícer, základnú zložku falafelu, nemusíte variť, stačí ho nechať cez noc namočený. Ďalší deň ho rozmixujte s kľúčovými surovinami: cibuľka, cesnak, sezam, petržlenová vňať a hrachová/šošovicová múka. Z korenín určite použite mletú rascu, mleté čierne korenie, kajenské korenie, mletý kardamóm a soľ. Hneď ako si zmes dve hodiny v chladničke oddýchne, vlhkými rukami vytvarujte guľôčky a opražte dozlata na rozpálenom oleji! 


Falafel si môžete zabaliť štýlovo a jednoducho – do papierového kornúta, ktorý si vyrobíte z papiera na pečenie (in) a novinového papiera (out).

Falafel

Recept:

http://www.biteme.sk/chrumkavy-tradicny-falafel/

 

Kokosové vločky

Dodajú nekonečnú energiu a chutia ako nebíčko v papuľke!


Jemne mleté ovsené vločky zalejte menším množstvom horúcej vody. Následne ich vrstvite do skleného pohára s ovocím (maliny, čučoriedky, banán atď.), kokosovým olejom, mliekom a hoblinami, bielym jogurtom, orechmi a semienkami podľa chuti.

 

Na vrstvenie využite sklený zatvárací pohár s klipsovým vrchnákom.

Kokosové vločky

 

Pita s kuracími nugetami

Čoraz populárnejší pita chlieb pripravíte veľmi jednoducho aj doma! Nakysnuté cesto rozdelíte do guliek, necháte zopár minút podkysnúť a rozvaľkáte na placky s priemerom asi 20 cm. Na plechu pečte po dvoch kusoch, z každej strany maximálne 3 minúty. Nafúknu sa, preto sa ich nebojte prepichnúť a už len naplniť listovou zeleninou, kuracími nugetkami (kuracie prsia naporciované na minirezníky obaľte vo vajíčku a rozdrvených kukuričných lupienkoch a opražte na oleji) a dresingom z jogurtu. Pre rýchlejšiu prípravu môže byť alternatívou tortilla, ktorú si kúpite v potravinách.


Zabalíte do obrúska, papierového vrecka a zatiahnete špagátikom.

Kokosové vločky

 

A navyše sú všetky naše recepty k prírode šetrné aj balením. Zhotovíte si ho sami, jednoducho a bez výčitiek, že po vyhodení zaťaží životné prostredie.